49' Donny van de Beek -
Godzina: 15:00
Data: 19.07.2023 r.
Stadion: Murrayfield Stadium

Manchester United – I połowa: Kovar – Wan-Bissaka, Varane, Martinez, Fernandez – Mejbri, Mainoo – Antony, Diallo, Sancho – Mount

Manchester United – II połowa: Kovar – Jurado, Fish, Evans, Williams – Gore, Fred – Forson, Hansen-Aaroen, Van de Beek – Hugill

Olympique Lyon: Lopes – Mata, Diomande, M. Sarr, Laaziri – Lepenant, Tolisso, El Arouch – Jeffinho, Lacazette, A. Sarr

Olympique Lyon – od 67. minuty:Riou – Tagliafico, Diomande (Oliveira 77’), Rene-Adelaide, Ndiaye – Kadewere, Alvero, Lega – Da Silva, Mboup, Kumbedi

Manchester United ma za sobą drugi sparing przed startem sezonu 2023/2024. Czerwone Diabły pokonały w Edynburgu Olympique Lyon (1:0). Powody do zadowolenia ma Donny van de Beek, który wrócił do gry po poważnej kontuzji kolana i od razu zdobył efektownego gola z woleja.

Erik ten Hag wystawił do gry wyjściowy skład bardzo zbliżony do tego, który obserwowaliśmy w sparingu z Leeds United (2:0). Miejsce Toma Heatona zajął Matej Kovar, a Omariego Forsona zastąpił Antony. Holender zostawił w Anglii zawodników, którzy brali udział w czerwcowych zgrupowaniach swoich reprezentacji.

Manchester United mecz z Lyonem zaczął od zdecydowanych ataków. Czerwone Diabły prowadzenie mogły objąć już w 3. minucie. Błąd przy wyprowadzaniu piłki od własnej bramki popełnił Anthony Lopes. Portugalczyk zagrał pod nogi Hannibala Mejbriego, a ten błyskawicznie zagrał do Amada Diallo. Iworyjczyk zauważył niepilnowanego Antony’ego na lewej stronie pola karnego, Brazylijczyk oddał strzał, lecz prosto w ręce golkiera Lyonu.

Chwilę później przed dobrą szansą stanął Amad Diallo. Tym razem Iworyjczyk wystąpił w roli strzelającego. Jego uderzenie w świetnym stylu obronił Lopes. Czerwone Diabły nie ściągały nogi z gazu i z dużą łatwością przedostawały się pod pole karne drużyny Laurenta Blanca. Ekipie Ten Haga brakowało jednak skuteczności.

Po intensywnym kwadransie w wykonaniu Manchesteru United do głosu zaczęli dochodzić gracze Lyonu. W 16. minucie groźny strzał zapisał na swoim koncie Alexandre Lacazette. Po chwili w boczną siatkę bramki Kovara trafił Jeffinho.

W kolejnej fazie spotkania Lyon nastawił się na szybkie kontrataki, a Manchester United starał się prowadzić grę. Poczynania ofensywne Czerwonych Diabłów nie były już tak efektowne jak na początku spotkania. Przed przerwą dwie niezłe okazje miał Mason Mount. Anglik najpierw oddał kiepski strzał z rzutu wolnego, a następnie uderzył niecelnie zza pola karnego.

Erik ten Hag od początku drugiej połowy wymienił wszystkich zawodników, za wyjątkiem Mateja Kovara. Na boisku pojawił się m.in. Jonny Evans, który podpisał z Czerwonymi Diabłami krótkoterminową umowę. Na boisko po poważnej kontuzji kolana wrócił też Donny van de Beek.

Holenderski pomocnik nie mógł sobie wymarzyć lepszego powrotu do gry, bo w 49. minucie wpisał się na listę strzelców. Piłkę z prawej strony boiska wstrzelił Daniel Gore, a na ósmym metrze dopadł do niej Donny van de Beek i strzałem z woleja dał Czerwonym Diabłom prowadzenie.

Manchester United chciał iść za ciosem i chwilę później mógł podwyższyć prowadzenie. Isak Hansen-Aaroen zainicjował akcję, Joe Hugill zagrał dobrą piłkę na dalszy słupek do Marca Jurado, młody obrońca oddał strzał z ostrego kąta, ale został zablokowany w ostatniej chwili.

Po godzinie gry na wymianę całego zespołu zdecydował się Laurent Blanc. W 67. minucie wykazać musiał się Rémy Riou. Fred zagrał prostopadłą piłkę do Hansena-Aaroena. Norweski pomocnik wpadł w pole karne, sprytnie ograł jednego z obrońców, uderzył mocno po długim rogu i tylko dobra interwencja rezerwowego golkipera Lyonu zapobiegła utracie bramki.

Kolejne minuty upłynęły pod znakiem bardzo sparingowego grania z obu stron. Manchester United nie dążył już do kolejnych trafień, a Lyonowi nie zależało na zmianie sparingowego rezultatu. Zawodnicy Erika ten Haga zanotowali więc drugie zwycięstwo w okresie przygotowawczym do sezonu 2023/2024.

Manchester United po spotkaniu z Lyonem udaje się na przedsezonowe zgrupowanie do USA. W Stanach Zjednoczonych już w sobotę 22 lipca drużynę Erika ten Haga czeka sparing z Arsenalem (23:00). Później drużyna zmierzy się z Wrexham, Realem Madryt i Borussią Dortmund.