87' Billy Gilmour Sofyan Amrabat 21'
Stadion: The Amex

Brighton: Steele – Gross, Webster, Julio, Barco (Lamptey 81') – Baleba (Gilmour 81'), Moder – Adingra (Fati 81'), Lallana (Enciso 56'), Pedro – Welbeck

Manchester United: Onana – Wan-Bissaka, Casemiro, Martinez (Evans 59'), Dalot – Mainoo (Eriksen 75'), Amrabat (Varane 69'), McTominay – Diallo (Rashford 75'), Fernandes (Hojlund 59'), Garnacho

Manchester United pokonał Brighton & Hove Albion (2:0) w ostatnim ligowym meczu w tym sezonie. Czerwone Diabły ukończyły rozgrywki na ósmym miejscu, co jest najgorszym wynikiem klubu w erze Premier League.

Erik ten Hag wystawił do gry praktycznie ten sam skład, co w zwycięskim meczu z Newcastle United (3:2). Jedyną zmianą w wyjściowej jedenastce było zastąpienie Jonny’ego Evansa. Miejsce Irlandczyka zajął Lisandro Martinez.

Wydawało się, że Manchester United do meczu z Mewami przystąpi z zamiarem walki o pełną pulę. Tymczasem w pierwszych minutach widzieliśmy bardzo spacerowe tempo, zwłaszcza w wykonaniu Czerwonych Diabłów.

Ataki Manchesteru United były niemrawe. W 9. minucie przed szansą stanął Alejandro Garnacho, ale przegrał pojedynek z Jakubem Moderem. Kilka minut później nieudaną próbę przelobowania golkipera Mew zapisał na swoim koncie Bruno Fernandes.

W 12. minucie to Brighton stworzyło pierwszą groźną sytuację. Carlos Baleba zagrał na skrzydło do Valentina Barco, ten z dużą łatwością ograł Aarona Wana-Bissakę, strzelił mocno z lewej nogi, a dobrą interwencję na linii zanotował Andre Onana.

Im dłużej trwało spotkanie, tym coraz bardziej zaznaczała się przewaga Brighton. Swoje szanse w polu karnym Manchesteru United mieli Jakub Moder i Adam Webster. Próba Polaka była jednak za lekka, a strzał Anglika był niecelny.

Manchester United dogodną okazję miał w 26. minucie. Czerwone Diabły przeprowadziły jeden z nielicznych szybkich ataków. Akcję zainicjował Amad Diallo, po chwili futbolówkę pod pole karne podholował Bruno Fernandes, podał do Scotta McTominaya w pole karne, a ten uderzył wysoko nad bramką.

W 29. minucie piłkę niemal z linii bramkowej Manchesteru United wybił Lisandro Martinez. Argentyńczyk powstrzymał futbolówkę, która leciała do bramki po strzale Webstera. Trzy minuty później w pole karne Czerwonych Diabłów wbiegł Joao Pedro. Brazylijczyk efektownym dryblingiem wypracował sobie pozycję strzelecką, uderzył niecelnie tuż obok słupka.

Manchester United przed przerwą miał jeszcze jeden zryw. W 42. minucie Alejandro Garnacho ograł na prawej stronie Jakba Modera, wpadł pod linię końcową, strzelił w krótki róg, a czujność między słupkami zachował Jason Steele.

Po zmianie stron lepsze wrażenie nadal sprawiali gracze Brighton. W 50. minucie bliski wpakowania piłki do siatki był Joao Pedro. Uderzenie Brazylijczyka sprzed linii bramkowej zablokował Casemiro. Po chwili pomocnik Manchesteru United powstrzymał uderzenie Adama Lallany.

W 59. minucie Erik ten Hag zdecydował się na podwójną zmianę – Lisandro Martineza zastąpił Jonny Evans, a w miejsce Bruno Fernandesa pojawił się Rasmus Hojlund. Holenderski menadżer nie chciał ryzykować zdrowia dwóch kluczowych zawodników przed finałem Pucharu Anglii.

Manchester United w kolejnych minutach wypracował sobie kilka okazji. Strzał z bliskiej odległości oddał Scott McTominay, ale został zablokowany. Niecelne uderzenia zza pola karnego zapisali na swoim koncie Kobbie Mainoo i Amad Diallo.

W 73. minucie Manchester United otworzył wynik spotkania po długim zagraniu piłki przez Casemiro. O futbolówkę przed polem karnym powalczył Rasmus Hojlund, ta spadła pod nogi Diogo Dalota, który znalazł się w sytuacji sam na sam za bramkarzem Brighton i z dużym spokojem wpakował piłkę do bramki.

Manchester United w 88. minucie postawił kropkę nad „i”. Do sytuacji strzeleckiej dopuszczony został Rasmus Hojlund, duński napastnik wpadł w pole karne Mew i uderzeniem po ziemi strzelił na 2:0.

Manchester United sezon 2023/2024 zakończy za tydzień. Czerwone Diabły w finale Pucharu Anglii zagrają z Manchesterem City.